Gebelikte Oruç

admin - 16 Ağustos 2010

Bebeklerine sağlamakla yükümlü olan gebeler ihtiyaç duydukları fazladan kalori nedeniyle daha sık acıkırlar. Bu nedenle gebelerin 3- 4 saatte bir düşmeye eğilimli kan şekerlerini sabit halde tutmak için küçük öğünler alması önerilir. Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Suadiye Tıp Merkezi’nden Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mete Bostancı, uzun süren açlık ve susuzluğun gebelerde yarattığı etkiler konusunda bilgi verdi.

Bebek için en büyük tehlike, ileride nörolojik ve psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek keton adı verilen bir maddenin uzun süren açlık ve susuzluk sırasında kanda artışıdır. Hem anneye hem de bebeğe zararlı olabilecek ketonlar, uzun süren açlıklarda vücudun şeker deposunun tükenmesi ve hücrelerin enerji gereksinimi için yağların yakılması sonucu ortaya çıkar. 1995 yılında American Journal of Obstetrics and Gynecology dergisinde Rizzo ve arkadaşları tarafından yayınlanan bir çalışma, kontrol edilemeyen diyabet ve uzun süreli açlık gibi durumlarda kanda oluşan yüksek keton oranlarının ileride bebeklerin beyin ve psikolojik fonksiyonlarında bozukluğa neden olduğunu ortaya koyuyor.

Vücudun uzun süre sıvısız kalması da gebelerde soruna yol açabilir. Gebelerde damarlarda dönen kan ve sıvı miktarı çok artar. Bu kan ve sıvı miktarını koruyabilmek için gebelerin günde en az üç litre civarında sıvı almaları gerekir. Sıvı azalması durumunda kan basıncı düşer, plasentaya (bebeğin eşi) ve dolayısıyla bebeğe giden kan akımı azalır. Bunun sonucunda bebeğin oksijen alımı ideal oranların altına düşebilir.

Özetle, oruç tutmak isteyen hamile kadınların orucu, hamileliğin sonunda kaza orucu şeklinde tutmaları hem kendileri hem de bebek açısından çok daha olumlu olacaktır. Oruç tutmak isteyen gebelerin ise mutlaka hekimlerine başvurmaları gerekir.
 Kaynak: akıllı bebek.com


Etiketler :, , , , ,

Nefes Darlığı

admin - 23 Ağustos 2009

Nefes darlığı problemi genişleyen rahimin ve rahim içinde büyüyen bebeğin sonucu ortaya çıkan bir şikayettir. Bu şikayeti en aza indirebilmek için bolca dinlenilmeli ve yorucu hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu rahatsızlık doğum sonrası kendiliğinden kaybolmaktadır.


Etiketler :

İdrar Kaçırma

admin - 23 Ağustos 2009

Özellikle gebelik döneminin son birkaç ayında ortaya çıkan bu şikayet, genişleyen rahimin ve bebeğin başının idrar torbası üzerine uyguladığı basınç nedeni ile oluşmaktadır, ancak bu sorun doğum sonrası kendiliğinden geçer. Eğer idrar yaparken yanma ya da kasık ağrısı duyuyorsanız, bu durumda doktora başvurmakta fayda var.


Etiketler :

Bacaklarda Ödem Oluşumu

admin - 23 Ağustos 2009

Genellikle gebeliğin son dönemlerinde bacaklarda meydana gelen ödemler, rahimin bacaklarda dolaşan kan üzerinde baskı uygulaması sonucu oluşmaktadır, ancak ciddi problemlere neden olmaz. Fakat el ve yüz şişliklerinin oluşması durumunda doktora başvurmak gerekmektedir.

Meydana gelen ödemleri azaltmak için, -yine varis probleminde olduğu gibi- uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak, yatarken bacakların altına yastık koymak ve tuz tüketiminde dikkatli davranmak gerekmektedir.


Etiketler :

Varis

admin - 23 Ağustos 2009

Özellikle gebeliğin son dönemlerinde bacaklarda ve genital bölgede varisler baş gösterebilir. Bunun nedeni, -yine rahim genişlemesine bağlı olarak- rahimin bacaklardan gelen toplardamara baskı yapması ve toplardamarda genişlemelere sebep olmasıdır. Bunun yanında; uzun süre ayakta durmak, sigara kullanmak ve aşırı yemek yemek bu sorunun oluşması için bir etken olarak gösterilirken, bazı gebelik hormonları da bu sorunu körüklemektedir.

Varis baş gösterdiğinde anne adayı; uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalı, külotlu varis çorapları kullanmalı ve yatarken bacaklarının altına yastık koymalıdır. Bunların yanı sıra günde bir saat yürüyüş yapılmalı ve bacaklar yaklaşık olarak 15-20 dakika arası soğuk suda bekletilmelidir.


Etiketler :

Basur (Hemoroid) Problemi

admin - 23 Ağustos 2009

Makatda toplardamarın genişlemesi sonucu kanın o bölgede göllenmesi ile oluşan Basur (Hemoroid), gebelik döneminde sık olarak görülmektedir. Bunun sebebi, rahimin genişlemesi sonucu anal bölgeden gelen toplardamara karşı gösterdiği basınç olduğu saptanmıştır.

Basur sorunu ile baş edebilmek için; her tuvalet sonrası anal bölgeyi iyi bir şekilde temizlemeli, sebze, meyve gibi besinlere ağırlık vermeli, bol miktarda sıvı tüketmeli, uzun süre ayakta durmamalı, sabah ve akşam olmak üzere ortalama 30 dakikalık oturma banyoları yapabilirsiniz.


Etiketler :,

Gebelik Stria’ları (Çatlaklıklar)

admin - 23 Ağustos 2009

Stria Gravidarum adı verilen bu çatlaklıklar anne adayların %90’ında görülmektedir. Bu rahatsızlıkta deri dokusunun elastik lifleri birbirinden ayrılır ve altında bulunun tabaka görülür; bu rahatsızlık sonucunda ciltte kırmızı izler kalır ve bu izler gebelikten sonra ince sedef benzeri izlere bürünür.


Etiketler :,

Aşermeler

admin - 23 Ağustos 2009

Anne adaylarının, genellikle ekşi ve tatlı yiyeceklere karşı yüksek derecede istek duymaları olarak bilinen aşermenin nedeni bilinmemektedir. Ancak aşerme sonucu tüketilen yiyecekler sindirim sisteminde bir soruna yol açmıyorsa ve başka sorunlara yol açabilecek kadar kalori içermiyorsa tüketilmesinde sakınca görünmemektedir.


Etiketler :,

Kansızlık (Anemi)

admin - 23 Ağustos 2009

Gebelik süresince günlük demir ihtiyacınız, bebeğin gebelik dönemi boyunca artan ihtiyaçları nedeni ile normal değeri olan 15 mg’den iki katına çıkmaktadır. Genellikle besin yolu ile alınan demir miktarı gebelik döneminde yeterli olmayacağından, ilave olarak doktor tarafından verilen demir haplarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, dengeli beslenme ve zengin besin değeri olan gıdaların tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Eğer yeteri kadar demir alınmaz ise; aşırı yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi, üşüme ve çarpıntı gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir.


Etiketler :,

Bacak Krampları

admin - 23 Ağustos 2009

Bacak krampları, genellikle gebelik döneminin üçüncü ayından sonra daha sık bir şekilde görülmektedir. Bazen oldukça şiddetli olabilen bu krampların nedeni uzmanlar tarafından saptanamamıştır, ancak kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Krampların en aza indirilebilmesi için, bacak ve kalça kaslarının gerilebileceği egzersizler yapılmalı ve uzun süre oturmaktan veya yürümekten kaçınılmalıdır. Kramplardan sonra, kramp giren bölgeye sıcak suyla masaj yapılması rahatlatıcı olacaktır.


Etiketler :

Copyright © 2009 Online Bebek. bebek